Ta strona korzysta z ciasteczek - więcej
Masz pytania? Infolinia RODO: 22 487 86 70 | +48 724 570 436
lub napisz: biuro@rbdo.pl


CZAS NA SZKOLENIA Z NOWYCH PROCEDUR OCHRONY DANYCH UE (RODO)

Już w maju 2018 r. zacznie być stosowane Rozporządzenie UE z 27 kwietnia 2018 roku.

Środowiska biznesowe już analizują wytyczne do unijnego rozporządzenia Grupy Roboczej do Art. 29  w sprawie obowiązku powoływania Inspektora Ochrony Danych od 2018 roku.

W tej chwili wiadomo, że na funkcję nowego Inspektora Ochrony Danych (z ang. DPO) nie będzie mógł być wyznaczony „ktokolwiek” – np. na pewno nie będzie mógł być to kierownik działu HR lub szef IT (co jest obecnie bardzo częstą sytuacją w przypadku wyznaczenia ABI), a tym bardziej ich podwładni – wynika to właśnie z wytycznych grupy roboczej: „(…) DPO nie może zajmować w organizacji stanowiska pociągającego za sobą określanie sposobów i celów przetwarzania danych. „

W praktyce ma to takie znaczenie, że mniej więcej 80-90% obecnych ABI – będzie musiało albo zrezygnować z innych funkcji w działach IT, HR lub podobnych, lub te firmy po prostu będą musiały zatrudnić DPO na odrębne, niezależne stanowiska!

Natomiast ukończenie szkolenia to ważny aspekt dołożenia należytej staranności do spełnienia obowiązków ochrony danych w związku brzmieniem art. 26 ust. 1 ustawy o ochronie danych.

Jest to także element realizacji obowiązku, o którym stanowi art. 36a ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy o ochronie danych osobowych, czyli – „zapewniania zapoznania osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych”.

SZKOLENIE PRZYGOTUJE PAŃSTWA PERSONEL NA ZMIANY PROCEDUR Z UE

W procedurach pojawi się wiele nowych elementów, np.:

  • zgłaszanie incydentów w ciągu 72 h,
  • prowadzenie rejestrów przetwarzania danych,
  • czy też obligatoryjne w wielu przypadkach – powołanie Inspektora Ochrony Danych w podmiocie.

UWAGA! Kary za uchybienia będą nakładane bezpośrednio przez organ nadzorczy, a mogą sięgnąć nawet kwot do 4% przychodu podmiotu za ub. rok podatkowy!
Z naszych doświadczeń rekomendujemy, aby choć 1 osoba w firmie, posiadała kompetencje do nadzorowania systemu ochrony danych.

PRZYGOTUJ FIRMĘ NA NOWE PROCEDURY OCHRONY DANYCH (RODO) 1 lub 2 DNI SZKOLENIA (KURS ABI >> DPO) w WARSZAWIE

Masz pytania? Pisz na biuro@rbdo.pl lub dzwoń: (22) 487 86 70


REJESTRUJ

 


Więcej informacji

Kontakt

Pon.-pt.: 9:00 - 17:00

Dział Sprzedaży: zapytanie@rbdo.pl

Dział Prawny: faq@rbdo

Telefon: 22 487 86 70 lub +48 724 570 436

Szkolenia Certyfikowane